Atrakcje turystyczne

Gmina Banie leży w powiecie gryfińskim na prawym brzegu rzeki Tywy. Określenie „Ziemia Bańska” jest znana od 28 grudnia 1234, wówczas książę szczeciński książę Barnim I nadał akt własności zakonowi templariuszy. Dokument jednocześnie przenosił wszystkie prawa do ziemi, jak również zyski z jej posiadania na zakon. Obecnie znajduje się tu jeszcze wiele zabytków po epoce rycerzy zakonnych, jak np.: Kaplica św. Jerzego. Na terenie gminy znajdują się liczne jeziora, z których największe: Dłużec i Długie znajdują się w rynnie przepływowej rzeki Tywy. Łączna długość jezior, które mogą być wykorzystywane turystycznie, to ponad 600 ha. Cechami charakterystycznymi są morenowe wzniesienia, doliny i rynnowe jeziora, które powstały tysiące lat temu podczas epoki lodowcowej.

Herb Banie

Banie:

Agroturystyka "Pod Gruszą" Grażyna i Tadeusz Grabarczyk

ul. Polna 2B

tel. +48 91 41 66 269, 793 924 332

Gościnny Dom

pl. Jagielloński 2

tel. +48 604 302 001

Bar Sekwana Wioletta Durasiewicz

ul. Pocztowa 8

Baniewice:

Ośrodek Wypoczynkowy Zespół Elektrowni Dolna Odra S.A.

tel. +48 91 41 66 460

Zamek
  • Zamek Swobnicki wraz z okazałą wieżą wzniesiony został przez Joannitów w końcu XIV wieku, a następnie przebudowany w wieku XVI i XVII. W połowie XVII w. nastąpił kres zakonu i zamek przejęła królowa szwedzka, a w 1680 r. zakupiony został przez żonę elektora brandenburskiego Dorotę. Przez cały wiek XVIII zamkiem zarządzają Hohenzollernowie z Schwedt, którzy przekształcają go w letnią rezydencję. W 2011 roku gmina Banie przejęła cenny zabytek i wyremontowała wschodnie skrzydło zamku oraz dach.
  • Basztę prochową z XIV wieku, jest jedyną pozostałością po średniowiecznych fortyfikacjach
  • Kościół z XIII wieku został zbudowany z ciosów granitowych, przebudowywany w XV, XVII, i XIX w., usytuowany jest na średniowiecznym cmentarzu i ogrodzony kamiennym murem. We wnętrzu Kościoła: ołtarz barokowy z 1700r., dwie płaskorzeźby, barokowa ambona z początku XVIIIw., empora organowa z 1767r., prospekt organowy z drugiej połowy XIX w. oraz płyty nagrobne barokowe z piaskowca.
  • Kaplicę św. Jerzego zbudowaną z kamienia i cegły, która pochodzi z 1417 roku. Jej wyposażenie utrzymane jest w stylu barokowym, a znajdujące się wewnątrz płaskorzeźby pochodzą z XVII/XVIII wieku

  • Szlak kajakowy przez rzekę TYWA. Tworzy ona kilka jezior, m.in. największe jezioro Długie
  • Szlak Równiny Wełtyńskiej
    (jezioro Szmaragdowe) – Rożnowo – Trzaski – Lubanowo - Tywica – Banie – (Lipiany)
    Długość trasy: 77,61 km, w tym przez Gminę Banie wiedzie trasa o długości 22,56 km Szlak prowadzi równolegle do doliny rzeki Tywy. Na trasie zachwycają malownicze tereny leśne, pomniki przyrody, interesujące zabytki i piękne widoki. Szlak przebiega przez Rożnowo, gdzie zobaczyć można późnogotycki kościół z XV/XVI w, neogotycką kaplicę grobową i murowany gołębnik z XIX w.
  • Szlak Pojezierza Trzcińskiego
    Banie – grodzisko – Swobnica – leśniczówka Góralice – (Trzcińsko Zdrój)
    Długość trasy: 24,28 km, w tym przez Gminą Banie wiedzie trasa o długości 17,62 km Szlak wiedzie wzdłuż przepięknych jezior, które są rajem dla wędkarzy i amatorów sportów wodnych. Na trasie oprócz niepowtarzalnych krajobrazów można podziwiać ciekawe zabytki, grodzisko (pozostałość kultury łużyckiej), pomnikowe drzewa i malowniczą rzekę Tywę. Swoją potęgą zachwycą nas pomniki przyrody: dąb szypułkowy przy ul. Targowej o obwodzie 400 cm i wys. 28 m oraz lipa drobnolistna przy ul. Brzozowej o obwodzie 385 cm i wys. 16 m. Następnym przystankiem na naszej trasie jest grodzisko nad jeziorem Górnym (ze względu nas swój kolor zwane Zielonym i wymarzonym wprost do nurkowania) jedyną pozostałością kultury łużyckiej. Nad Swobnicą dominuje XIV w. zamek Zakonu Joannitów z okazałą wieżą i ciekawym drzewostanem. Kościół z granitowej kostki wzniesiony w XIII w., budynek nadleśnictwa, murowane budynki mieszkalne i gospodarcze z XIX i z początku XX w., stodoły ryglowe i murowane z XIX w., budynek szkoły z lat 20-tych XX w. wyróżniają się swoimi walorami architektonicznymi.

kaplica
  • Szlak zielony: Banie - Dłużyna - Piaseczno - Górowo - Swobnica – Banie (28,0 km)
    Przyjęto ten szlak jako główny na terenie Gminy. Jest pętlowym szlakiem zamkniętym mającym początek (koniec) w centrum miejscowości Banie (Plac Jagielloński). Prezentuje dwie główne miejscowości gminy jakimi są Banie i Swobnica. Dużym walorem przyrodniczym jest przejazd przez lasy na odcinku od Dłużyny do Piaseczna oraz od Górnowa przez Swobnicę do siedziby gminy miejscowości Banie. Na trasie od Swobnicy szlak przebiega po dawnym torze kolejowym. Na szlaku znajduje się zagospodarowany punkt odpoczynkowy - stanica myśliwska z cennym drzewem pomnikowym - lipą.
  • Szlak czerwony: Banie - Lubanowo - Babinek - Czarnówko – Pacholęta (20,0 km)
    Jest to również szlak liniowy przebiegający przez północno-zachodnią część Gminy Banie. Początek szlaku znajduje się w centrum miejscowości Banie (Plac Jagielloński). Przejazd na dystansie do Lubanowa przez drogi polne i leśne biegnące w terenie nieco pofałdowanym o dość dużym wglądzie w krajobraz (liczne małe jeziorka tzn. "wytopiska" wzdłuż trasy).
    Ponadto na trasie znajdują się zabytkowe kościoły wiejskie z XIIIw. w Lubanowie i Babinku oraz kościoły w Czarnówku i Pacholętach. Ciekawym miejscem odpoczynku jest dobrze zagospodarowana tzw. stanica myśliwska na czwartym kilometrze od Bań. Szlak kończy się na przystanku PKP Pacholęta w miejscu styku ze szlakiem niebieskim "Północnym" Gminy Widuchowa.
Kosciol
Baszta
  • Szlak czarny: Banie - Baniewice - Żelechowo – Krzywin (19,0 km)
    To szlak liniowy biegnący przez południowo-zachodnią część Gminy Banie. Początek znajduje się w Baniach (Plac Jagielloński). Przebieg szlaku pozwala na połączenie ze szlakiem "Południowym" (niebieskim) na terenie Gminy Widuchowa, co umożliwia wjazd na szlak "Zielona Odra" w miejscowości Ognica.
    Na trasie mamy zabytkowe kościoły wiejskie w Baniewicach, Żelechowie i Krzywinie, Kaplicę p.w. św. Jerzego oraz basztę prochową z XIVw. w Baniach. Ponadto przejazd drogami polnymi i leśnymi (o twardej nawierzchni) i możliwość odpoczynku nad Jeziorem Kiełbik w Ośrodku Wypoczynkowym Kiełbicze. Szlak kończy się w miejscowości Krzywin w miejscu styku ze szlakiem niebieskim "Południowym" Gminy Widuchowa.

Położony jest na wschodzie powiatu Uckermark i składa się z gmin Berkholz – Meyenburg, Mark Landin, Passow, Pinnow i Schöneberg. Zamieszkuje tutaj ponad 5.600 osób.

Otoczenie Związku stanowi polsko-niemiecki region wzdłuż Odry, Regionalny Ośrodek Rozwoju Schwedt jak również uznany ogólnokrajowy ośrodek wypoczynkowy Angermünde ze światowym dziedzictwem przyrody - lasem bukowym Grumsin.

Miejscowości z obszaru Związku Gmin Oder- Welse zachowują swój pierwotny charakter ale nadano im też nowe wartości użytkowe. Duża liczba odrestaurowanych zamków, dworków pańskich, starych gospodarstw rolnych oraz stuletnie kościoły, z częściowo zachowanymi jeszcze oryginalnymi organami i historycznymi relikwiami, są świadkami długiej tradycji.

Herb Oder-Welsem

Funkcjonujące w regionie Pinnow placówki szkolne mające patronat Związku Gmin, wyznaczają nowe kryteria dla młodzieży polsko-niemieckiej poprzez centrum kształcenia i komunikacji w Passow i Pinnow. Zostały tu stworzone możliwości przestrzenne, aby realizować takie zagadnienia jak wychowanie i kształcenie, zdrowe odżywianie i uprawianie sportu, orientację zawodową oraz spotkania i kontakty z obcymi językami i kulturami.

Coroczne stałe punkty w kalendarzu imprez, obchodzone razem z polskimi sąsiadami, odzwierciedlają różnorodność życia w gminach Związku. Rynek bożonarodzeniowy w Passow, święto pieczonego jabłka w Schöneberg, święto kwitnącego rzepaku w rezerwacie Unteres Odertal, dni oldtimerów Oder- Welse w Berkholz- Meyenburg, polsko- niemieckie dożynki parków narodowych w Pinnow, czy też legendarna bitwa o Landin sprawiają, że życie w Gminach Związku Oder- Welse staje się bardzo atrakcyjne i interesujące.

Oprócz tych wspaniale zorganizowanych świąt i festynów, zaangażowanych przedsiębiorstw i mieszkańców to przede wszystkim stały rozwój infrastruktury turystycznej wzmacnia rozwój całego Związku Gmin Oder- Welse. Liczne trasy rowerowe oraz ich połączenie z trasami regionalnymi o znaczeniu międzynarodowym, spokojne trasy do wędrówek pieszych i konnych wśród ukształtowanych przez lodowce krajobrazów, jak również muzea i izby pamięci zapraszają turystów z bliska i daleka do wypoczynku.

Schöneberg

Das Haus am Kanal
Kanalstraße 9
tel. +49 (0) 308 811 275

Schöneberg OT Felchow

Landhotel Felchow
Angermünder Straße 23 b
tel. +49 (0) 333 353 012-0
www.landhotel-felchow.de

Schöneberg OT Felchow

Ferienwohnungen in Felchow
Schwedter Straße 3
tel. +49 (0) 309 442 143
+49 (0) 172 322 17 06

Pinnow

Eis- und Kuchenschmiede Pinnow
Schmiedweg 1
Tel. +49 33335 309280

Schöneberg (Ortsteil Alt-Galow)

Ferienwohnungen Fischerhaus
​Kanalstr. 9
tel. +49 (0) 1520 292 05 33

Berkholz-Meyenburg

Pension Am Viereck
Berkholzer Str. 20d
tel. +49 333 283 904 0

Passow

Landgasthof Schönow
Am Schloßpark 18
OT Schönow Restauracja/Restaurant
tel. +49 (0) 333 3163 774
Pensjonat/Pension
tel. +49 (0) 174 78 45 382

Mark Landin

Schönermarker Pferdeparadies
Fritz Bethke
Am Dorfanger 7
OT Schönermark
tel. +49 (0) 333 35 76 70
www.pferdeparadies-schoenermark.de

Meyenburg

PENSION Moritz
Inh. Heike Moritz
Schwedter Straße 1
tel. +49 (0) 333 251 64 55

W Pinnow zachowało się, oprócz historycznego dworu i parku, wielu świadków ówczesnego życia wiejskiego. Muzeum szkolne oraz muzeum rolnictwa i techniki umożliwiają w skoncentrowanej formie wgląd w ubiegłe stulecia. Młodszej przeszłości poświęcone jest muzeum telefonów i rakiet na terenie obecnego parku przemysłowego. Te trzy muzea można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu terminu (na życzenie z przewodnikiem).

W Gminie Passow z dzielnicami Passow/Wendemark, Schönow, Jamikow i Briest zwierzęta, szczególnie bydło i konie, odgrywają dużą rolę. Liczne szkółki jeździeckie oferują oprócz możliwości jazdy konnej, przejazdy bryczką i udział w zawodach sportowych.

W Schönow znajduje się prywatny Zamek.

W gminie Mark Landin z dzielnicami Landin, Schönermark i Grünow wszystko kręci się wokół koni. Tradycyjne przejazdy bryczką lub inscenizacje bajkowe znane są w całym regionie. Nie bez powodu koń jest znakiem firmowym pruskiej whisky z Schönermark.

Gminy Schöneberg i Berkholz-Meyenburg położone są praktycznie na progu Parku Narodowego Unteres Odertal. W Stützkow urlopowicze mogą się rozkoszować widokiem na niekończące się połacie polderów, które w sezonie zimowym i w czasie powodzi są zalewane. Rowerzyści i turyści piesi korzystają zarówno z asfaltowych ścieżek rowerowych na koronach grobli jak i niewielkich wzniesień i zboczy na terenach moreny końcowej na zachodnim brzegu Odry. Z Meyenburga można dojechać szybko nie tylko do Schwedt i do Parku Narodowego, ale również do Polski, gdzie np. w Dolinie Miłości czekają na turystów dalsze ciekawe cele wycieczek.

Zamek w Felchow, rezerwat przyrody Felchowsee, spichlerz z kamienia w formie szachownicy w miejscowości Schöneberg, dworek i kościół czy też kawiarenka Silke w Berkholz są ulubionymi miejscami, które odwiedzają turyści.

NSG-JamikowKremser

  • Zespół dworski w Pinnow z Muzeum „Przyrody i historii”
  • Zamek Schönow
  • Dworek Felchow (częściowo odrestaurowany)
  • Kościół, dworek i park Grünow
  • Przełom rzek Randow i Welse
  • Spichlerz Schöneberg z murami w formie szachownicy
  • Zamek i Park Lenne w Landin
  • Muzeum szkoły i ojczyzny Schönermark
  • Unteres Odertal i „Haus am Strom“
  • Kościół i dworek w Berkholz (częściowo odrestaurowany)
See

Wegweiser

Muzeum Rakiet i Telefonów Pinnow Industrie- und Gewerbegebiet 9

Historia dzisiejszego obszaru przemysłowego sięga 1930 roku. Do 1990 roku była tu montowana broń, urządzenia telekomunikacyjne i pomiarowe. W obecnych czasach rozbraja się tutaj amunicję a liczne zakłady rzemieślnicze mają tutaj swoją siedzibę. Od 2005 roku w domu nr 9, znajduje się również archiwum Związku Gmin Oder- Welse i muzeum zakładowe z egzemplarzami różnych rakiet i technik zbrojeniowych. Muzeum Rakiet i Telefonów jest chętnie odwiedzanym miejscem przez turystów interesujących się historią techniki militarnej. Posiada ono obszerne zbiory urządzeń radiowych.

Muzeum Natury i Historii Pinnow Gutshof 5

Jak prababcia prała właściwie bieliznę, jakich urządzeń używał dziadek do naprawy mebli i czym wydobywano z ziemi ziemniaki 200 lat temu? Na te wszystkie pytania daje odpowiedź Muzeum „Natury i Historii” na terenie Dworku Pinnow. Punktem centralnym tej wystawy jest napędzana parą lokomobila, która jest uruchamiana na specjalne okazje i głośno turkocząc wykonuje swoją pracę. Wystawa, zajmująca dwa piętra historycznego spichlerza, umożliwia wgląd w życie i pracę typowych rodzin wiejskich tego regionu.

Muzeum Szkolnictwa i Ojczyzny Schönermark Am Dorfanger 48, Mark Landin , tel. +49-03-33-35-41-354

Czar starej wiejskiej szkoły zachowało Muzeum Szkolnictwa i Ojczyzny w Schönermark, dzielnicy Gminy Mark Landin. Bardzo zaangażowane stowarzyszenie troszczy się tutaj o wystawę przedmiotów użytkowych oraz użytku codziennego.

Historyczny Spichlerz Schöneberg Flemsdorfer Strasse, tel. +49-03-33-38-70-079

Kościół w Schöneberg pochodzi z XVII wieku. Ta imponująca budowla z kamienia polnego była wykorzystywana, po częściowym jej zniszczeniu i następnie odbudowaniu, jako spichlerz na zboże. Od dziesięciu lat spichlerz mieści również oprócz izb spichlerza także izbę historii ojczystej z wieloma świadkami historii starszej i młodszej. W 2005 roku poświęcono po raz pierwszy dzwon, którego nabycie było możliwe dzięki ofiarom wielu sponsorów.

  • Schönow – szlak Dębowa Góra
  • Landin – szlakiem grobów
  • Schöneberg am Elsengrund
  • Wendemark – wysokościowy zawrót głowy
  • Flemsdorf- przesieka trzmiela
  • Trasa spacerowa „Wystawa Przyrody”
  • Rezerwat przyrody- jeziora Felchowsee/Stevensee
  • Szlak „Tysiąca Kwiatów”
  • Szlak bitewny wokół Landin
  • Pieszy szlak „złote morze” - każdego roku nowy
Radfahrer
Rundweg Eichberge


Projekt „Poznajemy i chronimy obszary Natura 2000 na pograniczu polsko-niemieckim” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/tempuspolska/ftp/i-natura2000.eu/plugins/system/yjsg/includes/layouts/yjsg_mobilemenu.php on line 76