Partner projektu

Położony jest na wschodzie powiatu Uckermark i składa się z gmin Berkholz – Meyenburg, Mark Landin, Passow, Pinnow i Schöneberg. Zamieszkuje tutaj ponad 5.600 osób.

Otoczenie Związku stanowi polsko-niemiecki region wzdłuż Odry, Regionalny Ośrodek Rozwoju Schwedt jak również uznany ogólnokrajowy ośrodek wypoczynkowy Angermünde ze światowym dziedzictwem przyrody - lasem bukowym Grumsin.

Miejscowości z obszaru Związku Gmin Oder- Welse zachowują swój pierwotny charakter ale nadano im też nowe wartości użytkowe. Duża liczba odrestaurowanych zamków, dworków pańskich, starych gospodarstw rolnych oraz stuletnie kościoły, z częściowo zachowanymi jeszcze oryginalnymi organami i historycznymi relikwiami, są świadkami długiej tradycji.

Herb Oder-Welsem

Funkcjonujące w regionie Pinnow placówki szkolne mające patronat Związku Gmin, wyznaczają nowe kryteria dla młodzieży polsko-niemieckiej poprzez centrum kształcenia i komunikacji w Passow i Pinnow. Zostały tu stworzone możliwości przestrzenne, aby realizować takie zagadnienia jak wychowanie i kształcenie, zdrowe odżywianie i uprawianie sportu, orientację zawodową oraz spotkania i kontakty z obcymi językami i kulturami.

Coroczne stałe punkty w kalendarzu imprez, obchodzone razem z polskimi sąsiadami, odzwierciedlają różnorodność życia w gminach Związku. Rynek bożonarodzeniowy w Passow, święto pieczonego jabłka w Schöneberg, święto kwitnącego rzepaku w rezerwacie Unteres Odertal, dni oldtimerów Oder- Welse w Berkholz- Meyenburg, polsko- niemieckie dożynki parków narodowych w Pinnow, czy też legendarna bitwa o Landin sprawiają, że życie w Gminach Związku Oder- Welse staje się bardzo atrakcyjne i interesujące.

Oprócz tych wspaniale zorganizowanych świąt i festynów, zaangażowanych przedsiębiorstw i mieszkańców to przede wszystkim stały rozwój infrastruktury turystycznej wzmacnia rozwój całego Związku Gmin Oder- Welse. Liczne trasy rowerowe oraz ich połączenie z trasami regionalnymi o znaczeniu międzynarodowym, spokojne trasy do wędrówek pieszych i konnych wśród ukształtowanych przez lodowce krajobrazów, jak również muzea i izby pamięci zapraszają turystów z bliska i daleka do wypoczynku.

W Pinnow zachowało się, oprócz historycznego dworu i parku, wielu świadków ówczesnego życia wiejskiego. Muzeum szkolne oraz muzeum rolnictwa i techniki umożliwiają w skoncentrowanej formie wgląd w ubiegłe stulecia. Młodszej przeszłości poświęcone jest muzeum telefonów i rakiet na terenie obecnego parku przemysłowego. Te trzy muzea można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu terminu (na życzenie z przewodnikiem).

W Gminie Passow z dzielnicami Passow/Wendemark, Schönow, Jamikow i Briest zwierzęta, szczególnie bydło i konie, odgrywają dużą rolę. Liczne szkółki jeździeckie oferują oprócz możliwości jazdy konnej, przejazdy bryczką i udział w zawodach sportowych.

W Schönow znajduje się prywatny Zamek.

W gminie Mark Landin z dzielnicami Landin, Schönermark i Grünow wszystko kręci się wokół koni. Tradycyjne przejazdy bryczką lub inscenizacje bajkowe znane są w całym regionie. Nie bez powodu koń jest znakiem firmowym pruskiej whisky z Schönermark.

Gminy Schöneberg i Berkholz-Meyenburg położone są praktycznie na progu Parku Narodowego Unteres Odertal. W Stützkow urlopowicze mogą się rozkoszować widokiem na niekończące się połacie polderów, które w sezonie zimowym i w czasie powodzi są zalewane. Rowerzyści i turyści piesi korzystają zarówno z asfaltowych ścieżek rowerowych na koronach grobli jak i niewielkich wzniesień i zboczy na terenach moreny końcowej na zachodnim brzegu Odry. Z Meyenburga można dojechać szybko nie tylko do Schwedt i do Parku Narodowego, ale również do Polski, gdzie np. w Dolinie Miłości czekają na turystów dalsze ciekawe cele wycieczek.

Zamek w Felchow, rezerwat przyrody Felchowsee, spichlerz z kamienia w formie szachownicy w miejscowości Schöneberg, dworek i kościół czy też kawiarenka Silke w Berkholz są ulubionymi miejscami, które odwiedzają turyści.

NSG-JamikowKremser

 • Zespół dworski w Pinnow z Muzeum „Przyrody i historii”
 • Zamek Schönow
 • Dworek Felchow (częściowo odrestaurowany)
 • Kościół, dworek i park Grünow
 • Przełom rzek Randow i Welse
 • Spichlerz Schöneberg z murami w formie szachownicy
 • Zamek i Park Lenne w Landin
 • Muzeum szkoły i ojczyzny Schönermark
 • Unteres Odertal i „Haus am Strom“
 • Kościół i dworek w Berkholz (częściowo odrestaurowany)
See

Wegweiser

Muzeum Rakiet i Telefonów Pinnow Industrie- und Gewerbegebiet 9

Historia dzisiejszego obszaru przemysłowego sięga 1930 roku. Do 1990 roku była tu montowana broń, urządzenia telekomunikacyjne i pomiarowe. W obecnych czasach rozbraja się tutaj amunicję a liczne zakłady rzemieślnicze mają tutaj swoją siedzibę. Od 2005 roku w domu nr 9, znajduje się również archiwum Związku Gmin Oder- Welse i muzeum zakładowe z egzemplarzami różnych rakiet i technik zbrojeniowych. Muzeum Rakiet i Telefonów jest chętnie odwiedzanym miejscem przez turystów interesujących się historią techniki militarnej. Posiada ono obszerne zbiory urządzeń radiowych.

Muzeum Natury i Historii Pinnow Gutshof 5

Jak prababcia prała właściwie bieliznę, jakich urządzeń używał dziadek do naprawy mebli i czym wydobywano z ziemi ziemniaki 200 lat temu? Na te wszystkie pytania daje odpowiedź Muzeum „Natury i Historii” na terenie Dworku Pinnow. Punktem centralnym tej wystawy jest napędzana parą lokomobila, która jest uruchamiana na specjalne okazje i głośno turkocząc wykonuje swoją pracę. Wystawa, zajmująca dwa piętra historycznego spichlerza, umożliwia wgląd w życie i pracę typowych rodzin wiejskich tego regionu.

Muzeum Szkolnictwa i Ojczyzny Schönermark Am Dorfanger 48, Mark Landin , tel. +49-03-33-35-41-354

Czar starej wiejskiej szkoły zachowało Muzeum Szkolnictwa i Ojczyzny w Schönermark, dzielnicy Gminy Mark Landin. Bardzo zaangażowane stowarzyszenie troszczy się tutaj o wystawę przedmiotów użytkowych oraz użytku codziennego.

Historyczny Spichlerz Schöneberg Flemsdorfer Strasse, tel. +49-03-33-38-70-079

Kościół w Schöneberg pochodzi z XVII wieku. Ta imponująca budowla z kamienia polnego była wykorzystywana, po częściowym jej zniszczeniu i następnie odbudowaniu, jako spichlerz na zboże. Od dziesięciu lat spichlerz mieści również oprócz izb spichlerza także izbę historii ojczystej z wieloma świadkami historii starszej i młodszej. W 2005 roku poświęcono po raz pierwszy dzwon, którego nabycie było możliwe dzięki ofiarom wielu sponsorów.

 • Schönow – szlak Dębowa Góra
 • Landin – szlakiem grobów
 • Schöneberg am Elsengrund
 • Wendemark – wysokościowy zawrót głowy
 • Flemsdorf- przesieka trzmiela
 • Trasa spacerowa „Wystawa Przyrody”
 • Rezerwat przyrody- jeziora Felchowsee/Stevensee
 • Szlak „Tysiąca Kwiatów”
 • Szlak bitewny wokół Landin
 • Pieszy szlak „złote morze” - każdego roku nowy
Radfahrer
Rundweg Eichberge

Projekt „Poznajemy i chronimy obszary Natura 2000 na pograniczu polsko-niemieckim” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).